Pata Durumu (II)

Kur’an, insanları inanç  ekseninde iki millete ayırır; “Küfür ehli bir millettir” der.

Küfür illa da Cenab-ı  Rabbü’l-Âlemini inkar etmek değildir. Hakikati görmezlikten gelmektir aynı zamanda. Bir şeyin görülmesine mani olmaya çalışmak, bilinmesinde yarar olan bir şeyi halktan gizlemek de bir küfürdür.

Mesela, iktidar partisine mensup bir kısım siyasetçilerin/belediyecilerin, işledikleri haltları  veya kamu malını iç etmeleri gibi yolsuzlukları görmezlikten gelmek yahut bir kısım partililerin devletin imkânlarını kendi babalarının mülkü imiş gibi kullandıklarını bilip gizlemek de bir küfürdür.

Keza toplum menfaatini ilgilendiren meselelerde bir siyasi ekibin hatalarını ‘kol kırılır yen içinde kalır’ küfri usulüyle görmezlikten gelmek de…

Öte yandan, yıllardır milletin anasını ağlatmış bir zındıka komitesinin, saklı iktidarını ayakta tutmak için sergilediği her türlü cunta faaliyetlerini, olağan bir şeymiş gibi millete yutturmaya çalışan gazetecinin hali de küfürdür.

Türkiye’de yer yerinden oynuyor, bir yığın eski ve kanlı çamaşırlar ortaya çıkıyor, bakıyorsunuz adam televizyona çıkıp pişkin pişkin o kan emicileri koruyor yahut yaptıklarına bir kılıf uyduruyor. Ya bu kan ne dediğiniz zaman da pişkin pişkin, “Ha o mu? O kan değil, salça suyudur. Duvarlara resim yapıyorduk, sıçramış işte!’ diyebiliyor.

İşte bu, tam bir zona halidir.

Toplumsal zona, beraberinde siyasal mankurtlaşmayı getirir. Böyle bir ortamda kimsenin kimseyi anlama ihtimali kalmaz. Anlama çabası ortadan kalkınca da en küçük sembollerle insanlar yargılanır, hatta öldürülür.

Siyasetin kilitlenmesi de o mankurtlaşmanın bir neticesi. Özellikle Meclis’teki o kavgadan sonra, artık bu meclis hiçbir şey üretemez. Ürettiği her şey bir kesim tarafından ‘şaibeli’ görülür ve ‘AK Parti’nin dayatması’olarak algılanır. Bu da birilerinin istediği ortamdır. Önce iktidarın faaliyetleri şaibeli hale getirilmeli ki, ardından sizin dayatmalarınız meşru(!) olsun. 28 Şubat sürecinde de aynısını yapmadılar mı? İmam Hatip okullarının önünü kapatmak için uygulamaya konulan 8 yıl dayatmasına kim ne diyebildi?

İşte Danıştay’ın şimdiki katsayı ile ilgili tutumu da bu nevidendir! Eskiden, yaptıklarına makul bir gerekçe bulma çabaları vardı. Artık gerekçeye bile ihtiyaç duymuyorlar. ‘Ben yaptım oldu’ diyorlar. Rahmetli Özal’ı‘Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz’ deme noktasına getiren saçmalıklar silsilesini hatırlayın. İşte bakın Danıştay, net ve açık bir şekilde keyfi ve cebri davranıyor. Telaş da etmiyor. Oysa YÖK de en az onun kadar özerk bir kurumdur. Açıkça Danıştay iktidara diyor ki ‘Ben YÖK mök tanımam. Seni sevmiyorum. Zaten babanı da (Erbakan) sevmemiştim. Allah bir desen bile boş! Ben inançlı insan yetiştiren İHL’leri de istemiyorum! Gücün yetiyorsa….”

İktidar ne yapsın şimdi? Kendisine karşı darbe girişiminde bulunan askerlere ne yaptı ki Danıştay’a bir şey yapabilsin.

İşte bu, tam bir PATA halidir!

Zorladığınızda, sizin de öngörmediğiniz neticeler doğabilir demektir. Bu noktadan sonra bireysel cesaret, yani ‘göze alma’ raconu işlemeye başlar… Sayın Bahçeli‘bundan sonra MHP sıralarına bir metre yaklaşan görür başına ne geleceğini’ diyerek neler göze alabileceğini ima etti.

Bakalım millet neyi göze alacak. Bugüne kadar, böyle durumlarda, daha ileriye gitmeyi göze almadı çünkü. O yüzden de her seferinde Zındıka kazandı. Menderes’in asılması onun sonucudur. Eğer millet, o gün o darbecilere karşı demokrasiden yana tavır koysaydı Menderes asılmazdı. Milletin önünü açmaya kalkışan Özal’a suikast yapılmazdı. Veya gelmiş geçmiş hükümetler içinde, -(1923 hükümetinden sonra)- ekonomiyi reel anlamda düzelten Erbakan hükümeti, tamamen keyfi ve orman kanunlarıyla iktidardan indirilmezdi.

Fakat nedense, bu derin zındıka komitesi, her seferinde kullanacak bir mecra ve bir Truva atı  buluyor. Bakalım bu sefer kendini kurtarmak için hangi partiyi kullanacak.

Onu da yarın görelim…

Hakkında Mehmet Ali Bulut

1954’te Gaziantep’in İslâhiye ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı. 1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı. Birçok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu… Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı… 1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı. 1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi. 1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı. 2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mantalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu. Bugün Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir. Eserleri: Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Geleceğinizi Okuyun, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri, Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar, Fardipli Sinha, Derviş ve Sinha, Ruhun Deşifresi, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler, Can Boğazdan Çıkar, Sofra Başı Sağlık Sohbetleri gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır. Roman ve Hikaye: Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamamlanma aşamasındadır. Diğer çalışmaları: Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.

Ayrıca Bakınız

Çanakkale Geçilmedi…

Elhamdülillah, bu millet bir kez daha Çanakkale’nin geçilmez olduğunu gösterdi. Bir kere daha, bu millet, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir