Veda

Bu veda yazısı, hakaret içerdiği iddiasıyla haber7.com tarafından yayınlanmamıştır.

Sebebini tam da bilemediğim ve söylenen gerekçeyi de makul ve yeterli bulmadığımı bir nedenle haber7.com’da yazı yazmaya son veriyorum. Daha doğrusu artık yazmamam istendi.

Söylenen gerekçe, Kanal7, üst yönetiminin, “artık, şirket bünyesinde bilfiil çalışmayanlara yazı yazdırılmaması” kararı… Belki hakikaten de doğrudur. Yıllardır beraber çalıştığımız İbrahim Erdoğan kardeşimin bana söylediği bu!

Ben de “baş göz üzre” dedim.

Buradan yıllarca beni arpalık peşinde koşmakla suçlayanlara bir selam vermek istiyorum. O itham sahiplerini Allaha bile havale etmiyorum, hakkımı helal ediyorum.

Çünkü hiçbir zaman para için yazmadım. Aldığım ücret de sarf ettiğim mürekkebi bile karşılamazdı. Çünkü derdim o değildi.

O yüzden de sekiz senedir bu sayfaları bana açık tutan insanlara minnet duyuyorum. Elbette ters düştüğümüz, anlaşamadığımız zamanlar oldu. Bazen onlar beni idare ettiler bazen ben onların istediğini yaptım. Üç genel yayın yönetmeni değişti bu süre içinde haber7.com’da. Hepsiyle de keyifle çalıştım. İbrahim Erdoğan kardeşimle de birbirimizi incitmeden çalıştık.

Demek ki mukadderat buraya kadarmış. İnsanlar zahire bakar zulmeder, kader öze bakar adalet eder.

Artık veda zamanıdır. Birilerini incitmişsem –ki kasten değildir- hak helalliği isterim. Ben de herkese ama herkese hakkımı helal etmişim.

Bu mevsimde kalemimi cebime koymak belki de hakiki bir rahmettir!  Malum, son zamanlarda gözlerim de sık yazmama el vermiyordu. Bununla birlikte siz okuyucularımla hasbi hal etmek için güzel ve verimli bir imkândı haber7.com. İmkânları veren Allah’tır. Alan da. İnsanlar zahiri sebeptir.

Kanal yedi idarecileri de çalışanları da sevdiğim insanlar. Hiçbir kemliklerini görmedim, umduğum kadar kıymet vermemiş olmalarını da bilmeme rağmen hakikaten memnun ve güceniksiz ayrılıyorum.

Bir zamanlar -yazılı basında çalışmama konulmuş bir ambargodan dolayı- sıradan bir sitede yazıyorken beni çağırıp “gel burada yaz, Mehmet Ali kardeş!” diyenler de yine bu güzel insanlardı!

Allah onları muratlarında isabetli kılsın! Demek ki böyle gerekiyordu öyle yaptılar!

***

İşin ilginç yanı hayatımda üç kere benim iradem dışında bir tasarruf gerçekleşti. Üçü da bayram arifelerine denk geldi.

İlk, “artık yazı yazmanı istemiyoruz!” diyen İrfan Ülkü idi rahmetli. Ortadoğu gazetesinin genel yayın müdürü olunca bir Türkçü olarak “bir nur talebesi istemiyorum bu gazetede” dedi ve bir kurban bayramı arifesinde beni gönderdi. Fakat okuyucudan gelen aşırı tepki üzerine, rahmetli Necdet Sevinç gelip beni yeniden gazeteye davet etti. Ben de yine varıp o eserler çerçevesinde bu ülkenin Milliyetçi kesimlerine bildiklerimi aktardım.

İkinci işime son veriliş Bugün gazetesinde oldu. Çok sıkıntılı ve çaresizlik içinde kıvrandığım bir zamanda sevgili dostum Selahaddin Sadıkoğlu’na gittim. Kotalı odluğumu bile bile beni işe aldı. O zaman Bugün gazetesi daha yeni İpek gurubuna geçmişti. Sonra Zamandan bir genel yayın yönetmeni geldi. Enaniyeti aklını, ihtirası istidadını aşmış biri!

İlk istemediklerinden biri de bendim. Hiçbir hakiki FETÖ’cü hakiki nur talebelerini sevmez zira. Beni, gazeteciliği bilmemekle itham etti. 8 yıl Tercüman’da habercilik, beş yıl İHA’da haber müdürlüğü yapmış, kendi kurdukları ajansın (CİHAN) nasıl ıslah edilebileceği yolunda benden tecrübe tahsil edilmiş birine, bir yeni yetme öyle diyordu. Sonra,  solcular dışında kendilerinden olmayan her kesi çıkardı… İşte o vatandaş, da bir Ramazan bayramı öncesinde –babamın hastalığı münasebetiyle biraz izin alıp memlekete gitmiştim-  beni işe çağırıp elime sarı zarf verme zevkini tattı. Hayatımda bir tek ona ağır beddua ettim. Sonra o beddua kalbime ağır geldi, ona hakkımı helal ettim dua ettim ki bedduam başına gelmesin!

Ve üçüncü kere yine bir bayram arifesinde sevgili İbrahim Erdoğan kardeşim aradı ve artık yazmayacaksın dedi!

Sadece tebessüm ettim. Mukadderat aynı minval üzere işliyormuş demek ki dedim! Güceniklik yapmadım ama itiraf etmeliyim bana aktarılan gerekçe nefsimi yatıştırmadı.

Bunun parasal bir mesele olduğunu da sanmıyorum. Çünkü bana verilen aylık ücret, herhangi bir gazetecinin çerez parası değildir. Sadece 650 lira. Üç yıldan fazla azamındır da hiç değişmedi. Bunu yazmak istiyorum çünkü bizim cemaat bildiğimiz ama örgüt oldukları ayan beyan ortaya çıkan mahut kesim, uzun süre benim kendimi “para için iktidara sattığımı” iddia etti! Öyle olmadığını bilmelerini istedim!

Evet, artık veda zamanıdır.

Okuyucularımdan hak helalliği istiyorum. Ben herkese hakkımı helal etmişim. Küfredenlere, hakaret edenlere, itham edenlere, iftira atanlara, hatta tekfir edenlere… Hepsine! Basında ve göz önünde olmak böyle bir şey! Kimi sevecek kimi sevmeyecek. Küfreden, hakaret eden, tekfir eden gidip Rabbine hesap verir. Onu ben engelleyemem. Ama bir müminin benim yüzümden cehenneme girmesinden Allaha sığınırım.

“Sıra ehlisünnete mi geldi” başlıklı yazımdan dolayı farklı tepkiler aldım. O yüzden anladım ki sert ve ağır tartışmalar ve ithamların yaşanacağı bir döneme gidiyoruz. Hristiyanlığın İznik Konsülü’ne benzer bir olaya doğru sürükleniyor bu ülkede İslam. İnşallah tevhid hesabına tevhitten inhiraf edilmez. Rabbim bu ülkeye ve bu millete merhamet etsin! Âmin!

Selam ve dua ile…

Mehmet Ali Bulut

Hakkında Mehmet Ali Bulut

1954’te Gaziantep’in İslâhiye ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı. 1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı. Birçok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu… Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı… 1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı. 1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi. 1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı. 2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mantalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu. Bugün Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir. Eserleri: Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Geleceğinizi Okuyun, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri, Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar, Fardipli Sinha, Derviş ve Sinha, Ruhun Deşifresi, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler, Can Boğazdan Çıkar, Sofra Başı Sağlık Sohbetleri gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır. Roman ve Hikaye: Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamamlanma aşamasındadır. Diğer çalışmaları: Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.

Ayrıca Bakınız

Ayağı Yere Basmayan Bir Yazı (II) – (İfsat İktidarının Sonu)

Geçen yüzyılın başında onların taleplerine izin vermeyen Osmanlı’yı yıktılar ve İsrail devletinin kurulması önündeki manileri …

65 YORUM

 1. Hocam arkanizdayiz yaninizdayiz.. Siz nerede yazarsanuzbiz yine takipteyiz.. Oynanan oyunlari allah bizacak elbet ama yeterki siz mucadeleyi birakmayinn helal olsun..-“allah razi olsun. Lutfen moralfm de daha cok programyapin

 2. çok üzüldüm… yazılarınızı severek okuyorduk halbuki… inşallah yazılarınızı bize ulaştırabileceğiniz başka mecralar başka kapılar açılır önünüzde.. hakkınız da herşeyin hayırlısı olsun….

 3. Hocam ahkamsız hükümler bir yerden tanıdık gelmiştir biz bütün yazılarınızı severek okuyoruz ve her Zaman okuyucunuz olarak kalacağım yazmaya devam edin internette yazın kitap yazın ama yazın bilgilerinizi. Bildiklerinizi aktarmaya devam edin kazana her zaman sizsiniz sadakayı cariye gerisi hikaye

 4. yazılar olsun haber 7. Duruşuyla, en sıkıntılı konulara korkusuz kalem oynatmasiyla yıllardır severek takip ettiğimiz bir yazarı bu dönemde bu şekilde gucendirmen çok yanlış. yıllardır giris sayfası olarak kullandığım haber siteni artık kaldırıyorum.

 5. Mehmet Ali Bey, yazilarinizi takip eden ve begenen bir okuyucu olarak bundan sonra nerede yazacaginizi merak etmekteyim?

 6. Çok yazık sizin gibi bir değeri kaybettiler hocam , herhalde budist Hint dizilerinden sonra Hint yazarlar transfer edecekler

 7. Hocam sebep siyasidir,yüzde yüz..

 8. Sizin gibi değerli bir fikir adamının kıymetini Türkiye bilmiyor.gidip soytarıları yazar yapıyorlar…boşverin mehmet bey
  Halk bilmezse,HAK bilir…

 9. Beşer zulmeder; kader adalet eder.

 10. Artık Kanal 7 ve Ülke Tv yi izlemeyecek ve Takip etmeyecegim

 11. Hocam biz sizi haber7 den takip ederek tanımadık, yazılarınızda , kitaplarınızda, tv programlarınızda yine peşinizde olacağız.Haber7 takibi ben zaten çoktan bıraktım bir ramazan günü.

 12. Biz zahiri sebeplere üzülmemeyi sizden öğrendik! Asıl sebebi Rabbim eğer öğrenmeyi çok arzu ederseniz bir şekilde size ulaştıracaktır, sabır. Bu zaman öyle karışık öyle zor bir zaman ki belki de böylesi sizin ağırlığınızı, ilminizi, emeğinizi, iyi niyetinizi pâk olarak saklamak için daha hayırlıdır. Ama ne ki insanız işte zahir bizi üzüyor! Her nerede olursanız biz sizi okumaya, izlemeye devam edeceğiz. Allah daha çok fayda arz edeceğiniz mecra nasip eylesin. Sevgi ve selametle…

 13. Mustafa Değirmen

  Hocam çok ama çok değerlisiniz. Bizlerin fikir ve gönül dünyasını aydınlatan sizin gibi müstesna bir şahsiyet baş tacı edilmesi gerekirken yapılan çok yanlış. Çok kızıyor ve üzülüyorum.. Ve sizi Allah için çok seviyorum. Moral fm sen dinlemeye devam.inşallah

 14. Seni takip ettiğim süre içinde çok istifade ettim gerçekten çok dürüst bir insansın allah seni sıkıntıda bırakmasın unutma Mehmet Akif Ersoy üstadımız da madi ve manevi olanakları elinden alınmıştı ama o doğru bildiği yoldan hiç şaşmadı
  Doğru olmak zor çok zor selamlar yunus kutlay

 15. Sizi hep samimi buldum sizle tanisma ve konuşma firsatim oldu.allah size daha güzel kapilar acsin Inşallah

 16. Haddimi aşmayacaksam her sözünüzde samimi olduğunuza inandığımı ve bu durumda kazanan tarafın siz olduğunuza emin olduğumu söylemek istiyorum.

 17. Hocam, herzaman ve mekanda sizi takipteyiz. Moral fm’ deki programlarını tekrar tekrar dinliyorum. Youtube da abonenizim. Videoları tekrar tekrar izliyorum. Sizden çok faydalanıyoruz, insanların ruhuna hitap ediyorsunuz, şu ahir zamanda. Allah bir kapı kapar bir kapı açar, hamdolsun. Allah bizi sizden ayırmasın, Allah sizden ebeden razı olsun. Allah hastalıklarınıza şifa versin ki dediğiniz gibi şifa aslında hep bizimle. Basılacak kitaplarınızı bekliyoruz inşaAllah.

 18. Hep duamda olacaksın biiznillah kıymetli ağabeyim değerli büyüğüm

 19. Hep duamda olacaksın biiznillah kıymetli ağabeyim değerli büyüğüm

 20. Mehmet hocam , sizin kitaplarınız benim hep başucumda durur. Her bitiş yeni bir başlangıç olduğunu düşünmüşümdür. Sizi kalben çok seviyorum ve takip ediyorum inşallah herşey gönlünüzce olur.Saygılar

 21. Her yükselisin ardina inis, genciligina ardina yaslilik, beyaza siyah, yaza kis, aciya tatli, veren Allah, böyle takdir etmisse ne yapalim Ali hoca, kayda deger bulurmusun bilmem amma acizane benimde iki üc internet forumum var, sesini duyurmak istersen, gel oralarda yaz, sana bölüm acariz, amma benimkisi sadece bazi kisik seslerin sesinin temelli kisilmamasi icin, evet bilginiz var, amma hepsininde ben kabul edip onayliyor degilim, amma her cicekde illa, bal olcak bir yer vardir zihiniyeti bizimkisi, ciddi ciddi diyrum benim forumlarda yazabilirsiniz hocam, zaten sizin bilginizi paylasmanizi isteyeceek daha nice mecralar olur, her gecenin ardina, tanyerini agartan felak vardir, felak oku hocam, felak oku, yalniz tek felak oku, bu karanlikdan, allah aydinliga cikarsin insallah, sade seni degil, bütün ümmeti muhmedi. selam ve sevgilerimle, sözlerim yarana melhem olmasada, bari kaşinitini keser.

 22. Hocam biz sizden razıyız Allah razı olsun.Sizin gibi bir degeri kaybetmek okuyucularınız için ağır olur.Sizden ricam lütfen yazmaya devam edin. Rabbim daha güzel kapılar açsın insâllah en kısa zamanda…

 23. Mahmut Koçoğlu

  Hocam hakkın hatırı ayaklar altında ise ..size bu meydanda yer yoktur…
  Başkasının günahına medhiye dizmek marifet olmuşsa size orada
  yer kalmamıştır…Siyaset imana ve
  iman hizmetini esas maksad
  yapanlara hayat hakkı hiç tanımadı…

 24. Rabbim hepimiz için en hayırlısını versin. Tam işler güzele doğru gidiyor hissiyatına kapılırken öyle neşterler atılıyor ki insanın hevesi kaçıyor. bizimle aynı görüşe sahip kanallarda sığ, günlük siyasi tartışmalardan bıktık. Bilgiden yoksun, derinliği olmayan tartışmalardan gına geldi. Takip etmeye çalıştığımız birkaç kişiden birisiniz. Sıradan tartışmalar yapılırken bize farklı konular açarak farklı pencerelerden bakmamızı sağladığınız için Rabbim sizden razı olsun. Bizleri sığ insanlara bırakıp gitmeyin. Haftada veya ayda 1 de olsa sesinizi duymak isteriz. Selam ve dua ile.

 25. Gunde belki 100 defa haber7 sitesine girer gundemi takip ederdim bundan sonra haber7 girmeyecem elimden gelen bu.

 26. Takipteyiz

 27. Hocam Allah sizlerden ve sizin gibi ehli sunneti korumak için mücadele verenlerden. Tesbitinize sonuna kadar katılıyorum çok büyük bir güç veya güçler ehli sunneti yok etmeye çalışıyorlar. Ehli sünnet biterse maneviyat biter tasavvuf biter her şey biter cenabı hak inşaallah bu oyunu bozar.

 28. hocam yolunuz acıktır inşeallah yayında oldugunuz her yerden cok şeyler anlattınız.Rapbim ilminizi ,saglıgınızı ve gücünüzü artırsın .siz nereye bizlerde orada olacagız inşeallah Allah sizden razı olsun.

 29. Hocam çok üzüldüm. Yazılarınızı radyo ve tv programlarınızı izlemeye takip etmeye dikkat ediyorum. Uzun süre göremeyince de bir sıkıntı olduğunu düşünmüştüm. Allah şüphesiz yeni kapılar açar.Bu durum Haber 7 ye yakışmadı. Allah size daha hayırlı kapılar lütfetsin. İnşallah Biz sizi takip etmeye devam edeceğiz. Bizlere dua edin. Dünya ve ahirette birlikte olabilmek temennisiyle.

 30. ben yazılarınızı okumak için o haber sitesini takip ediyodum …birilerinin ne karar verdiği çok önemli değil … siz asla kaleminizi kelamınızı susturmayin nerde olursa sizi takipteyiz ….

 31. Hocam dualarımız (en güçlü silahimiz) herdaim siz ve gerçek inananlar için. Mevlam doğru yoldan ayırmasın.

 32. Rabbim kaleminize kuvvet versin Olanda hayır vardır inşallah .Rabbim size güzel kapılar acsin.Yazılarınızı ve radyo programlarını severek ve ilgiyle takip ediyorum.Samimi ve doğru bakış açısıyla düşüncelerimize yön verdiğiniz için teşekkür ederim.Dualarınız sizinle Rabbim sizi muhafaza etsin..Kaleminize ve gönlünüze sağlık.

 33. Hocam sonuna kadar yanınızdayız. Bazen doğruları yazmak bazılarını rahatsız eder. Ancak bir gerçek var ki, bu insanlar artık duymak istediklerini yazanları değil, gerçekleri anlatan, aydınlatan, yazarları istiyor. Allah size sağlıklı uzun ömürler versin. Hakkımız helali hoş olsun güzel insan..

 34. Haber7 yi birakali cok olmustu.sadece sizin yaziniz varmi diye takip ediyordum.degerinizi bilen cok hocam ne mutlu size.hakkimiz varsa eger helal olsun hocam.saygi ve hurmetlerimle.

 35. Fatma Hülya pala

  Kıymetli hocam nerede yazarsanız biz orada sizi okumaya devam ederiz. Bazı arkadaşların da dediği gibi haber 7 yi sizin yazınız varmı diye açıyordum, Allah gözlerinize şifa versin kaleminizi istikametten ayırmasın. Rabbim
  Milletimize devletimize zeval vermesin şu fitneden de selamete çıkmamıza yardım etsin
  Dahili ve harici münafıkların şerrinden emin eylesin, Allah’a emanet olun.

 36. Hocam, çok üzüldüm siz üzüldüğünüz için, sizi üzdükleri için. Yazmaya devam edin biz hep takipçiniz olucağıx inşallah. Tam da Nurcuları tasfiye edeceklerini söylediğiniz bir Zaman’da bunların olması da manidar tabi. Kader adalet eder , insan zulmeder …. Moral fm de sesinizi duyurmaya devam ve bu sitede sizi takipte olacağız. Allah yardımcınız olsun şifa versin inşallah

 37. Mehmet Ali bey sizi sevgili Gulben Ergen in programlarindan tanidim…sonradan tum gecmis yazilariniizi okudum, katildiginz tum programlari youtube dan izledim..ilminize bilginize hayran kaldim cok takdir ediyorum sizi..sizin adiniza cok uzuldum.siz yazmaya devam edin sizi seven heryerden bulur takip eder..saygilar..

 38. MOSTAFA ÇAMURCU

  Mehmet Ali abi varlığı şek ve şüphe getirmeyen VAHİDiEHADın bizlere vedahi önümüze ne gibi durumlar ve olaylar getirecek pek ve hiç kestiremiyoruz. Muhakkak işlerinde ve yaradışında bizler için hayr olduğu kanaatindeyim.Başka güzel platformlarda buluşmak üzere elveda değil BİSMİLLAH diyorum.MEVLAM hayreyleye

 39. Aziz dost, Hz. Üstad’ın hakikat dersi malumunuzdur: “Aklı başında olan insan, ne dünya umurundan kazandığına mesrur ve ne de kaybettiği şeye mahzun olmaz.”

  Sonra onuncu köyde herkese bir yer vardır, yeter ki aklın dokuzuncu köyde kalmamış olsun.

  Neyse, muvakkat olmasını temenni ediyorum ama şimdilik onuncu köye hoş geldin. Keyfini çıkar…

 40. kitaplariniz bize yeter hocam…

 41. Hocam siz televizyonda izlemeyi sevdiğim…(Ve radyo programlarının (bakış açısı) tekrarını izlediğim hatta bilgisayarıma kayıt ettiğim) birisiniz…umarım programlarınız devam eder… İnşallah bizi kendinizden mahrum etmezsiniz…Rabbim size selametli,sıhhatli, bereketli uzun ömür ihsan eylesin…

 42. Hocam. Yazınızı okurken gözlerim doldu. bir fani hislerini bu kadar müslümanca edepli ve beliğ anlatabiliyor.ne mutlu rabbim inşallah öze bakar adalet eder. amin,amin,amin…

 43. Sevgili Hocam. Siz bizim ruh ufkumuzu, yazdığınız yazılarla daima aydınlattınız. Hep sizden bir şeyler öğrendik ve inşaallah öğrenmeye de devam edeceğiz. Malum siteyle ilgili sıkıntılarınızın olduğu belliydi. Bizi “hisli okuyucular” yapan da zaten sizsiziniz. Anlıyorduk. Bundan sonrası için istirhamım. Sevmiyorsunuz biliyoruz amma lütfen sosyal medyaya daha çok vakit ayırın. Yani şöyle. En azından SİZİN NEREDE YAZDIĞINIZI, NEREDE PROGRAMINIZIN OLDUĞUNU, BİZ GÖREBİLELİM.

  Allah sizi doğru yoldan, bizi de sizin yolunuzdan ayırmasın inşallah

 44. Yarın okunacak bir yazı.

 45. Mehmet bey, hep hakkı üstün tutan haktan sapmayan salim limana ulaşacaktır, müsterih olun. Vatana, millete, ülkeye, insana daha doğrusu sünnete ve Allah’a hizmete yer ve mekan gözetmeksizin devam etmek, hakka götüren herşeye evet baş üstü demeye gel bu kalpte yerin var demeye, ona ters düşen herşeye git kendine başka kapı bul, sen bu kapte yer bulamazsın, senide benide yoktan var eden Allah’tan başka yar yok demeye devam den yazılarınızı okumaya devam edeceğiz…

 46. Ahmet Murat MORGÜL

  Üstadım, rahmetli Ömer Lütfi METE ağabeyde de müşahede ettiğimiz asil ve asimetrik ,fikir,dava namusuna sahip duruş ayni ile sizde de mevcut.Allah azminizi ve sayınızı arttırsın niyazındayız.Lakin bir Türk İslam hadimi olarak görmekteyizki akşam güneşine müteakip demlerde insanlık ve islamlığın yakası gariplikten kurtulmuyor vesselam..

 47. Muhterem Hocam,
  Hayırlısı olsun…
  Fırsat buldukça yine yazılarınızı okumak isteriz.
  Son paragrafınız oldukça düşündürdü beni..

 48. Yazılarınızıdan bizi mahrum bırakmazsanız seviniriz..Saygılar

 49. Değerli hocam.İnsanlar zahire bakar zulmeder, kader öze bakar adalet eder.Sizi Her zaman takip edeceğim.

 50. Abdürrahim Çokgüngör

  Bugün ABD seçimleri ile ilgili Google’de bir konuyu araştırırken tevafuken bu blogu gördüm. Önce başkasına ait sandım. Veda yazısını görünce çok şaşırdım. Kaynar sular boşaldı. Haftalardır rahatsızlığınız yüzünden yazmadığınızı düşünürken meğer mesele başkaymış. Mücevher her yerde mücevherdir. Ne yani sahip olamayan düşünsün. Mücevher kimde ise ona kıymet verir. Kaybeden zarardadır. Mehmet Ali Bulut ümmete-millete mal olmuş biri. Bazıları seviye veya yörünge değiştirince eldeki kıymetleri çıkarmak zorunda kalır. Kalır da sakıt olan ise mücevher değil, onlar olur. Ara vermeden yazılarınızı bekleriz. Her yer sizin için “mimme rezaknahum yunfikun” farzını eda makamıdır. O görüyor ve kulları takdir ediyorsa gerisi laga luga.

  Not: Haremeyn için yazacağım. Orada ufak bir tashihim var. Ben eleştirmedim. Bir başka vecheyi yazdım. Yer darlığından anlamı düşmüş.

 51. Hocam hayatım ve bakış açım sizinle değişti ailemle birlikte büyük bir değişiklik ve farkındalık sahibi olduk Allah sizin ömrünü uzun ve bereketli kılsın sizler hepimizin çok ihtiyacı var siz üzülmeyin yeter ki Allah sizden ve sevdiklerinizde razı olsun.

 52. Kamil Erdoğan

  Hocam. Selamün Aleyküm.
  neml suresinde geçen; Hz.Süleyman ve topluluğundaki ifrit’in sen yerinden kalkmadan dediği, kendisine kitaptan ilim verilen kişinin ise göz açıp kapamadan dediği Belkıs’ın tahtını getirme olayındaki kitaptan bilgi kesbimidir yoksa gaybimi. Gaybi ise sorun yok çünkü O ne murad ederse o olur.Eğer çalışılarak elde edilen bilgi ise sadece o ilim sahibine ait bir bilgi mi yoksa mühendislik yahut başka türlü bilgilerle elde edilebilen bir bilgimidir. Yani çalışarak okuyarak cehderek elde edilmiş bilgi, İfrit’in bilgisinin üstünde bir konuma sahipse (ki ayetten anlaşılan o) biz müslüman mühendisler, alimler niçin bu bilgiye ulaşamıyoruz.Sadece bu bilgi bile bizleri dünyada bir numara yapmaz mı.Saygılarımla.

 53. Hocam seni seviyoruz selamlar her zaman yanındayızj

 54. Hocam lütfen yazilarinizdan bizleri mahrum etmeyin,eksikligini çok hissediyoruz.hic deilse bu sitede yazın.doğru yla yanlışın birbirine girdiği bu ahirzamanda sizin gibi abilerimize cok ihtiyac var.saygilarimla…

 55. Hocam hakkınızda hayırlısı olsun sizin gibi samimi bir müslümanın yazılarını kaldırmaları ağırıma gitti üzüldüm Hocam kalbimiz sizinle.

 56. Hocam çok teşekkür ederiz her daim sizi takib ediyoruz.ehli sünnete el uzatmaya çalışanlar şu sıralarda gündeme gelmeye başladı.hamdolsun reisi cumhurumuz ileri görüşlüdür.gerek diyabet reisini değiştirmesiyle gerek ehli sünnete desteğiyle onlar başarılı olamayacaklardır.

 57. hümeyra göçer

  haber 7 böyle güzel bir insanı yazarı kaybettiğine yansın…

 58. Hasan H. İLDEMİR

  Selamların en güzeli öncelikle zaman ayırıp bu sayfaya yorum yapan, Sayın Mehmet Ali Hocaya duada bulunan tüm din kardeşlerimin üzerine olsun.
  Ve sevgili Mehmet Ali Hocam, isminizi duyunca, yazılarınız, konuşmalarınız ve şahsıma yazdığınız mesajlarınız gözümün önüne geliyor, gözlerim doluyor, içim burkuluyor, ağlamak istiyorum… burnumun direkleri sızlıyor.
  Hep merak etmiştim, bir talebe nasıl olur da hocalarını bu kadar sever diye… Hacı Bayram Hazretlerinin hocasıyla aralarındaki muhabbeti okudukça yok canım o kadar da değil derdim. Haşa kendimi bu büyük zatların yerine koyduğumdan değil ama Sayın Mehmet Ali BULUT Hocaya duyduğum sevgi ve saygı tam işte bu.
  Telefonumdaki kayıtlı telefon numaranıza ulaşamıyorum, lütfen mümkünse iletişime geçebileceğimiz bir tel yazar mısınız.
  Selam ve Saygılarımla.

 59. Hocam sizi Ebu Zerr hazretlerinin günümüzdeki temsilcisi, izdüşümü görüyoruz. Yazılarınızı özledik. İznik konsülüne giderken kenara çekilmeniz bizi rehbersiz bırakmanız bizi üzüyor. Siyasi gündemler dinimizi kirletiyor fikrimizi kısırlaştırıyor. Hoşumuza gitmeyen şeyler yazacaksınız belki yine, biliyorum. Ama razıyım, size önyargım yok. Kenara çekilmeyin lütfen.

 60. Değerli hocam,hayatıma ne büyük derinlik kattınız anlatmamın imkanı yok,size ve dolayısıyla bizlere ne kapılar açılacak şimdi, hepbirlikte göreceğiz… O kadar ilerdesiniz ki, sahip olduğunuz bakış açısını önce anlamak lazım , sonra idrak edip yorumlamak… bitti mi hayır yeni başlıyor… öğretilerinizi yorumlamaya başladığımda, zaman da mekan da dar geldi…Ahhhh geçmiş beyhude zaman, şimdi geçmişi de geleceği de kurtarma vakti…
  Benim gibi nice insana ilham oldunuz, nice insanın dualarındasınız… Rabbim yar ve yardımcınız olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir