Fatih’te Milletin Feraseti Kazandı

Saadettin Tantan, özellikle İstanbulluların çok iyi tandığı bir isim.

Onun İstanbul’da bulunduğu dönemlerde yolsuzluklara ve fuhşa karşı sergilediği tavır, herkesçe bilinen bir gerçek. Hele Şirinevler biraz da onun şahsi gayretleriyle fuhuş yuvası olmaktan kurtuldu.

ANAP, Fatih’te Saadettin Tantan‘ı belediye başkan adayı gösterince sevinç ve endişeyi bir arada yaşadım.

Sevindim çünkü Tantan‘ın, ahlaklı, faziletli, dürüst ve dolaşıksız bir Türk evladı olduğunu biliyordum. Yalanla, dolanla, talanla, rüşvetle sahtekarlıkla uzaktan yakından alakası olmadığına kanaatim tamdı. MHP, Fatih’te Tantan’a destek verme kararı alınca bu fikrim daha da pekişti.

Nitekim Tantan da kendisine bağlanan ümitleri boşa çıkarmayacağını, politikaya girdiği ilk anlardan itibaren gösterdi.

Bir kere tantanaya papuç bırakmadı. Böyle ulu orta çıkıp milletin huzurunda ahkam kesmedi. Başaramayacağı hiç bir vaadde bulunmadı. Kendisini ipotek altına alacak ilişkilerden uzak durdu.

Hatta, Svissotel’de kendi adına düzenlenen ve biletleri hayli pahalı tutulan geceye, sırf zenginlerin ipoteği altına girmemek için, Genel Başkan’a rağmen katılmayı reddetti.

Çünkü o da biliyor ki, zeninler partiler tarafından düzenlenen bu tür gece ve günleri bir yatırım aracı gibi kullanırlar. Bu gecelerde verecekleri üç beş milyon ile, o partileri minnet altına alır, sonra da kirli işlerini yaptırırlar.

Tantan buna da fırsat vermedi.

Endişem ise, böyle kıymetli bir Türk evladının, politikanın kirli çıkarları arasında ezilip gitmesiydi.

* * *

Önceki gece, Fatih’te coşkunun sorhoşluk duvarını aştığı saatlerde, o Siyaset Meydanı’n da sanki kazanan kendisi değilmiş gibi vakur ve gösterişsizdi. Hatta denilebilir ki, başkan seçildiği için sanki biraz da endişeliydi.

Bizce bu, sorumluluk bilincidir. Üstlendiği vazifenin ağırlığının farkında olmaktır.

Proğram sırasında düşüncelerini dile getirirken, “şöyle başardık, böyle başardık” demek yerine siyasi kirlilikten, ahlaki ve ekonomik kirlilikten söz etti. Verdiği tek söz ise, kendisine emanet edilen millet iradesini kötüye kullanmayacağı, satmayacağı, başkalarına devretmeyeceği ve şahsi menfaat temini için vasıta yapmayacağı idi.

Gerçi bu sözleri politikacılardan defalarca duyduk. Ama Tantan‘ın ağzından daha inandırıcı oluyordu. Çünkü Tantan politikacı değildi.

O, bugüne kadar sorumluluklarını, namus ve haysiyet mücadelesi içinde yerine getirmiş bir vatan evladıdır. İnşallah bundan sonra da bir politikacı gibi değil, eski Saadettin Tantan olarak görev yapar.

* * *

Ancak bu kere işi çok zor. Çünkü bahsettiği ahlaki ve insani kirlilik, kendi partisi için de geçerlidir. Teşkilatın talep ve isteklerine ne kadar karşı çıkabilecek, entrika ile bulanmış particiliğe ne kadar dayanacak onu Allah bilir.

Biz burada onu mesuliyet sahibi olmaya çağırmayacağız. Onda zaten bu bilinç var. Biz ona sedece, kardeşçesine bir tavsiyede bulunabiliriz:

 “Türkün menfaatini siyaset menfaatinden, halkın menfaatini parti menfaatinden, Fatih’in çıkarlarını şahsi çıkarından üstün tutmalı” deriz.

Öyle bir örnek olmalı ki, ‑çünkü geçmişi ve şahsi kişiliğiyle buna en müsait insandır‑ “İşte siyasetle hizmet böyle olur” dedirtmeli.

Yanıbaşında, örnek alabileceği, Türk tarihinin en büyük liderlerinden biri olan Fatih yatmaktadır. Onun feresetini, milliyetçiliğini ve milletine düşkünlüğünü prensip edinsin yeter.

* * *

Şimdi gelelim onu bekleyen en büyük sorumluluğa…

Sayın Tantan kendileri de biliyorlar ki, bu ülke, içte ve dışta bir sürü tuzaklar ve tezgahlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Bu tezgahların ana yuvalarından biri olan Patrikhane, onun sorumluluk alanları içinde kalmaktadır.

Eğer Fatih’te Tantan kazanmamış olsaydı, “Fatih’teki seçimleri Yakovas kazandı” diyecektim.

Bilindiği gibi, Fatih’in RP’li Belediye Başkan adayı Mehmet Ali Şahin, 27 Mart mahalli seçimlerinden önce halka “Patrikhane’nin kin kapısından gireceğim” sözü vermişti. Bu söz onun başını yaktı.

Biz kabul edelim etmeyelim, Fatih’te seçimlerin iptal edilmesinde bu sözün büyük payı olmuştur. Nitekim, 27 Mart seçimlerinden sonra Mehmet Ali Şahin başkan seçilince, ona Dışişlerinden sert bir uyarı geldi ve “Patrikhane ile uğraşmaması” söylendi. Şahin de seçimlerden önce verdiği sözü “Eğer müsaade ederlerse kin kapısından girerim” şeklinde tevil etmek zorunda kaldı.

* * *

Patrikhane, bu milletin gerçekten baş belasıdır. Şu sıralarda ise hızlı bir yeniden yapılanma ile, bağımsızlığını kazanma mücadelesi veriyor. Aslında zaten bağımsız hareket ediyor. Bugün Patrikhane etrafındaki bir çok bina, hile ile Patrikhane’nin uhdesine alınmış bulunuyor. Bir Vatikan olmanın yollarını arıyor.

İşte bu konuda Sayın Tantan‘a ciddi vazifeler düşüyor. Geçmişte bir polis olarak nasıl, ülkenin bütünlüğü için kelle koltukta mücadele vermişse, bu uğurda bazan bürokratik kuralları da hiçe sayarak milletin menfaatine uygun icraatlarda bulunmuşsa, bu konuda da aynı hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

Kişinin himmeti milleti ise, o tek başına bir millet kadar büyüktür. Nitekim bizim tarihimiz, böyle büyük evlatların bir altın kolyesidir. Biz Tantan‘ı da bu konuda vereceği hizmetleriyle tarihin altın sayfalarında hatırlamak ve çocuklarımıza anlatmak istiyoruz.

Ve eminiz ki, o da Patrikhane de dönen dolapların farkındadır. Ve sanırım bizim bilmediklerimizi de biliyor. Ancak, ona şunu hatırlatmak isteriz ki, politika ve politikacılık, polislikten çok farklıdır. Bir politikacının kontrol edilmesi, bir polisin kontrol edilmesinden daha kolaydır.

Bizim dimağımıza kadar sinmiş dış güçler, içimizdeki sefihleri kullanarak iş yaptırıyorlar. Eminiz ki, Dışişileri onu da uyaracaktır. Bugüne kadar, hep vererek diplomasi yapmaya alışmış hariciyecilerimiz onu da kendi tezgahlarına çekmeye çalışacaklardır. İnşallah Tantan boyun eğmez.

* * *

Haydi bismillah, Sayın Tantan! Sizden sadece belediye başkanı olmanızı istemiyoruz. Sizden Türk milletine “İşte hizmet böyle olur” dedirtecek manevi ve maddi hizmetler bekliyoruz. Fatih’i yeniden fethetmeni bekliyoruz!

Allah sizinle olsun, sizi muvaffak kılsın.

Hakkında Mehmet Ali Bulut

1954’te Gaziantep’in İslâhiye ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı. 1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı. Birçok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu… Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı… 1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı. 1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi. 1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı. 2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mantalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu. Bugün Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir. Eserleri: Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Geleceğinizi Okuyun, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri, Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar, Fardipli Sinha, Derviş ve Sinha, Ruhun Deşifresi, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler, Can Boğazdan Çıkar, Sofra Başı Sağlık Sohbetleri gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır. Roman ve Hikaye: Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamamlanma aşamasındadır. Diğer çalışmaları: Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.

Ayrıca Bakınız

“Tenkitte ölçü”nün aşırılıkları (1)

22-23 Ekim tarihlerinde kaleme aldığım “Şanssız bir dâvâ adamı; Bediuzzaman” başlıklı yazımız, ya gerçekten maksadı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir