24 Haziran için bir sadaka ver!

Belki de bu yazıya “Yeniden Bismillah” diye başlık atmalıydım. İki yıl aradan sonra ilk yazı olacaktı ne de olsa.

1989 yılında başlayan yazı hayatım bazı fasılalarla ile 2017 yılına kadar sürdü. Değişik mecralarda değişik kitlelere hitap edecek şekilde kalem oynatmak nasip oldu.

2017’de yeniden bir fasıla vermem gerekti. “Olanda hayır var” fehvasınca bu dönemi, kitap yazmaya adadım. İstediğim kadar olmasa da bir iki eser telif edebildim. Köşe yazısı; daha doğrusu gündelik siyasete bakan yazılar yazmama niyetinde idim. Mamafih gündelik siyaset ile ilgili yazılar yazarken de mümkün mertebe 10 yıl, 30 yıl sonra bile insana bir şeyler verecek şekilde, hadiseleri geniş bir perspektiften değerlendirmeye özen gösterdim.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Yazının tamamı sonnethaber’de

Hakkında Mehmet Ali Bulut

1954’te Gaziantep’in İslâhiye ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı. 1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı. Birçok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu… Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı… 1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı. 1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi. 1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı. 2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mantalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu. Bugün Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir. Eserleri: Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Geleceğinizi Okuyun, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri, Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar, Fardipli Sinha, Derviş ve Sinha, Ruhun Deşifresi, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler, Can Boğazdan Çıkar, Sofra Başı Sağlık Sohbetleri gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır. Roman ve Hikaye: Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamamlanma aşamasındadır. Diğer çalışmaları: Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.

2 YORUM

  1. Saygıdeğer Hocam samimi düşünceleriniz hertürlü takdiri hak ediyor. Güncel konuları anlatırken Kuran’ı referans alarak örneklendirmeniz harukulade.. Şimdi yine bir seçim arifesindeyiz Bugüne kadar Seçim yaparken hep elimiz Hak ve Hakikat üzre oldu, ülkemizin Batı boyunduruğundan kurtulması yönünde oldu. Fakat şimdi Islam kimliği ile tanıdığımız zihniyetin Adalet anlayışındaki sapma.. bizi hep seçmiş olabildiğimiz zihni çizgiden ayırmaya başladı. Çünkü yakın çevrede ve kendi çocuklarımıza yapılan haksızlık ve Zülme tahammül edemiyoruz. Nedenmi?. Nedeni basit. 16 yılı geçkin ülkeyi yöneten yetmişini geçmiş Umuru devlet görmüş MİT bit, Anayasa, Sayıştay, Danıştay,Asaker, Polis Emniyet elinde olan Selahiyet sahibi Umuru devlet uyumuş, 25-30 yaşındaki acemi polis, öğretmen memura niçin uyudun? deniyor. Ee adama demezlermi bu kadar imkan ve tecrübeye rağmen siz niye uyudunuz? Siz hata edersiniz.. Geçkalırsınız.. Ne isterlerse verirsiniz..ancak KURDELASINI sizin kesip.. Milyonların önünde hayırlı ettiğiniz bir kuruluşa üye olduğu için adamı işinden ekmeğinden edersiniz.. Olacak iş mi Allah aşkına sayın hocam.. Haa Şunuda bütün samimiyetime belirteyim. Bu asil milletin evlatlarına silah çekenlerin elleri kırılsın.. Dünya ve Ahirette rezil olsunlar.. Ancak devlet izniyle açılmış bir sendikaya üye oldu diye de insanlar hapislere atılıp işinden edilmesinler.. Ben çok akıllı biri değilim.. Ancak Rabb’imiz: “Bir topluluğa duyduğunuz öfke, sizi Adaletten ayırmasın..” Buyuruyor. Yazınız çok güzel.. tesadüf rastladım okudum..çokta memnun oldum. Rabbim sizin gibi hadiseleri Kuran ışığında anlatan ehli iman yazarların sayısını binlerle artırsın.. Saygıdeğer Hocam, ülkemizin bu Kader seçiminde elbetteki elini vicdanına koyacak.. Ben gibi birçok kişide Fi sebilillah Birer SADAKAda verecek versinler inşaallah hayırlara vesile olur.. Belalar defu ref olur.. Ancak şu ayrılık-gayrılığı körüklemen Adaletsiz öfke zülümleride bitsin artık.. Bence bu yöntemde çok çok işe yaratacak bir iki şom ağızda susacak.. En derin saygı sevgi ve hürmetlerle Hakka hukuka tercüman olan kaleminizden öper.. Güzel yazılarınızı bekleriz..

  2. Saygıdeger hocam..bir rüyam var uzun süre cözemedigim. Size arz etmek istiyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir