Çağın Oyunu ‘Deizm’

Türkiye, son on yıldır siyasi tartışmalarla oyalanırken alttan alta gelişen, etkilerini yeni yeni hissetmeye başladığımız bir dip sarsıntıyla uykudan uyanmaya başladı!

Ülkemiz için bu dip kırılmalarını tetikleyen yeni bir oyun ya da eski oyunların güncel versiyonudur “Deizm”.

Elbette ki gençlerin deizme kaymasında tarihsel sebepler de vardır ama son dönemdeki deistlerin ekseriyetle Müslüman ailelerden çıkması, tüm toplumu ciddi düşündürmelidir.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Yazının tamamı sonnethaber’de

Hakkında Mehmet Ali Bulut

1954’te Gaziantep’in İslâhiye ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı. 1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı. Birçok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu… Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı… 1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı. 1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi. 1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı. 2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mantalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu. Bugün Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir. Eserleri: Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Geleceğinizi Okuyun, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri, Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar, Fardipli Sinha, Derviş ve Sinha, Ruhun Deşifresi, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler, Can Boğazdan Çıkar, Sofra Başı Sağlık Sohbetleri gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır. Roman ve Hikaye: Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamamlanma aşamasındadır. Diğer çalışmaları: Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.

4 YORUM

 1. İnsan namus ve şeref için yaşar cümlesine muhatap bir cemiyette doğup bunun sadece kız çocukları için isteyip erkek evlatları pas geçmesi ortamda büyüyen şahit olan insanın nasıl namus anlayışı olur. Müslümanlar iktidarda fakat fikirler mezarda. Bunun sonucu dindar olan insanla mesafe bırakmak Allah a insan daha sağlıklı yakınlık olur. Deistlik yok fasiklik var. Gaye olmayınca bunalım olur. İnsan ölümü hesabı imtihanı unutmak için yeni yollar arar. Sistem bizi kıyamet alametlerinin şahidi. Ve uygulayıcısı yapmakta.

 2. Furkan Yasir Yılmaz

  Hocam sizin inanç sisteminiz de deizm kadar gerçek olabilir ancak, bunlar mitler inandığınız dinin kesinliğini kuran ve bunu söyleyen bir kaynak haricinde bir yerden kanıtlayabilir misiniz? Artık insanların inanç sistemlerini ve inançsızlıklarını kurcalamayın 60 yıllık bir hayatı bırakın insanlar kendilerince ve yorumlayabildikleri kadar yaşasınlar. Anlamıyorum o benden değil korkunuzu bırakın her renk güzeldir. Belkide hayat batıldır belki değildir. Fakat kesin bildiğimiz tek şey şu yaşadığımız hayat.

 3. Bir yazınızda yahudillerin 13.kavmi kurtlerdir tezini kaul ettiginiz anlaşılıyor
  Kürt asıllı
  Selahattini Eyubi Kudus u feth ettiğinde oguz kavmi daha musluman olmamıştı
  Sonra islamın o şerefli bayrağını ellerine aldılar ve cihana yaydılar
  Ama şunu unutmamak lazım

  Yahudiler kavimkerden degil Muslümanlardan kirkar
  Her ne kadar gunumuz muslumanlsri kış uykusunda olsalar da yine de korkar

 4. Hasan çalışkan

  Selamünaleyküm. Hocam kim ne derse desin siz gerçekten değerli bir insan sınız. Elhamdülillah sizin gibi Müslüman insanlar var. Aşkla zevkle sizin sohbetlerinizi takip ediyorum. Sizi anlayabilmek bile kurtuluştur aslında. Selam ve dua ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir