Kahramanlar ve Milletler

Bir milleti ayakta tutan kahramanlarıdır…

Bir insanın bütün himmeti kendi milleti ise, o bizzat bir millet kadar büyüktür… Nitekim bir toplumu istikbale taşıyan, varlığını sürdürmesini sağlayan üçbeş kahraman evladıdır…

Kahramansız bir milletin yaşaması zordur. Ve kahramanlar hep zor dönemlerde ortaya çıkarlar…

İşte Basayev!

Böyle bir kahramanı çıkarmış bir milletin yok olması mağlup edilmesi güçtür… Nitekim Şamil Basayev, Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’in ne aynıdır ne gayrıdır… İkisi de aynı ağacın meyvesidir. Sadece ortaya çıkış mevsimleri farklı…

Ama denilebilir ki, Şamil Basayev, şerefli bir ömürden sonra toprağa düşmüş Şeyh Şamil çekirdeğinden hayat bulmuş bir fidan!…

O da tıpkı Şeyh Şamil gibi kendisinden sonra gelecek kahramanlara tohum olacak…

Evet, kahramansız milletler öksüzdür, çaresizdir…

Dar zamanlarında cengaver çıkaramamış toplumlar tarih olup gitmişlerdir.. Ama Çeçenler, önce Şeyh Şamil ile arkasından da Dudayev ve Şamil Basayev ile tabiatlarındaki yaşama cevherini ortaya koydular…

Bu, “Biz varız ve var olmaya devam edeceğiz” demektir…

***

Kimdir bu Basayev! Onu tanımak istemez misiniz?

Yaşı 35.

Görevi ordu komutanı… Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev’e gönülden bağlı.

Türk kamuoyu ilk defa onu, 1991 yılının Kasım ayında Rusya’da iç hat seferleri yapan bir uçağı, Ankara Esenboğa havaalanına kaçırmasıyla tanıdı.

Bu onun Ruslara ilk gözdağı idi. Çünkü Rusya, bağımsızlığını ilan eden Çeçenistan’ı tehdid ediyordu.

Sonra onu, 1992 yılında meydana gelen Abhaz-Gürcü savaşında Kafkas Halkları Konfederasyonu’na bağlı milislere komuta ederken gördük.

Onun gözü kara girişimleriyle savaşın gidişatı, Abhazlar lehine gelişti. Bu savaşta bacağından yaralanan Şamil Basayev,  tedavi edecek ilaç bulamamasına rağmen,  Sohum yeniden Abhazların eline geçinceye kadar askerinin başında kaldı…

Abhaz savaşından sonra Basayev’i, Kafkas Halkları Konfederasyonu ordu komutanı olarak gördük. Karargahını da Abhazya’ya taşımıştı.

Basayev o tarihten sonra Tüm Kuzey Kafkasya’nın bağımsızlığını hedefleyen çalışmalara girişti. Fakat Rusların rahat vermemesi üzerine Afganistan’a geçti. Ve burada Çeçen askerlerini eğitmeye koyuldu… Yüzlerce komando yetiştirdi.

Şamil’in kendileri için nasıl bir tehlike olduğunu anlayan Ruslar ona defalarca suikast düzenledi.

***

Sonra Basayev yeniden Çeçenistan yolunda gördük… 1994 yılının ikinci yarısında Moskova güdümlü muhalefetin Çeçen hükümetine karşı silahlı ayaklanmaya girişmesi üzerine kampta bulunan 50 askeriyle Pakistan’dan Çeçenistan’a doğru yola çıkan Basayev’i ve arkadaşlarını Rus Federal Istihbarat Teşkilatı FSK uçakta zehirledi.

Bu yüzden Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye zorunlu iniş yapan Basayev, Azerbaycan hükümetinin, zehirlenen mücahitleri tedavi etmeyi red etmesi üzerine, son bir gayretle Grozni’ye uçuş emri verdi.

Havaalanına koma halinde inen Bassayev ve 50 arkadaşı son anda gerçekleştirilen müdahele ile kurtarıldılar…

1994 Kasımında Dudayev’in hasımları Grozniyi ele geçirmek üzere iken, Şamil Bassayev ve askerleri devreye girererek muhalafeti darmadağın ettiler. Çatışmalarda 80 kadar da rus askerini esir aldılar ve böylece, Ruslara, “savaşda taraf olduklarını” itiraf ettirdiler.

Ve son olarak Basayev, Budennovsk sahnesinde karşımıza çıktı. Yanındaki korkusuz milisleriyle Rusyanın içlerine girip Bir hastahaneyi rehin alan Basayev, buraya kadar nasıl gelebildiklerini soran gazetecilere, Rusya’nın içinde bulunduğu aşağılık durumu şahane sergileyen şu cevabı veriyordu:

-Rüşvet vererek!… Ve ekliyordu Basayev:

Eğer param olsaydı Kremline kadar giderdim!

Bence, bu söz, rusların bilfiil uğradıkları hezimetten daha kahredici ve daha aşağılayıcı…

Bir toplum düşünün ki, askerleri para karşılığında düşmana kapı açıyor…

İşte bir kahramanın hayatından kısa bir portre…

Bizim efendiler ise, Kızıl Ordu kabusları görmeye devam etsin!

Hakkında Mehmet Ali Bulut

1954’te Gaziantep’in İslâhiye ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi. 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı. 1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı. Birçok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu… Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı… 1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı. 1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi. 1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı. 2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mantalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu. Bugün Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir. Eserleri: Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Geleceğinizi Okuyun, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri, Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar, Fardipli Sinha, Derviş ve Sinha, Ruhun Deşifresi, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler, Can Boğazdan Çıkar, Sofra Başı Sağlık Sohbetleri gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır. Roman ve Hikaye: Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamamlanma aşamasındadır. Diğer çalışmaları: Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.

Ayrıca Bakınız

“Tenkitte ölçü”nün aşırılıkları (1)

22-23 Ekim tarihlerinde kaleme aldığım “Şanssız bir dâvâ adamı; Bediuzzaman” başlıklı yazımız, ya gerçekten maksadı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir